אילו הכנות צריך לעשות לקראת מתיחת פנים?להחזיר את המראה הטבעי והיפה!הגדלת חזההזרקות בוטוקס לפניםהזרקת בוטוקס וניתוח מתיחת פנים – הכירו את פרופסור אייל וינקלרמתיחת פנים כל מה שחשוב לדעת!שמן זית מצעיר את עור הפניםהגדלת חזה במרפאת וינקלר קליניקניתוחים פלסטיים להגדלת חזהניתוח קוסמטי להצמדת אוזנייםבחירת רופא מנתחרופאים מומלצים להגדלת חזהמנתח אף עם ניסיון ד"ר מאיירמידע הגדלת חזהמנתח פלסטי לניתוח של שאיבת שומןמידע נוסף הגדלת חזההמלצה חמה על דר מאיירד"ר מאייר יצחקהזמן הנכון לניתוחים פלסטייםמנתח מומלץ להגדלת חזהמיהו מנתח פלסטי מומלץ עבור מתיחת פנים? קווים לדמותועלות ניתוח הגדלת חזהצמחי מרפא סיניםהרמה והגדלת חזהמנתחים מומלצים להגדלת חזההרמה והקטנת חזהמידע על מתיחת פניםהזרקות בוטוקסהקטנת חזהטיפול בכאבי פרקיםמתיחת פנים – מה זה בכלל?ד"ר רובינפורהעלמת קמטים בעזרת בוטוקסמנתח פלסטי להשתלת שיערפרופסור אייל וינקלר טיפולים וניתוחיםגיניקומסטיהפרופסור אייל וינקלר ניתוחים קוסמטייםפתרונות איכותיים לבעיית ההתקרחותהקטנת חזה לגברפרופסור אייל וינקלרניתוחי הקטנת חזה לגברמתיחת פנים לעור צעיררופאי שיניים המספקים טיפוללייזר לצלקות אקנה – הטיפול האידיאליביצוע כתרים בשיניים כולל החלפת כתרים קיימיםהרופאים אחרו לאבחן מחלת קרואתר בנושא רשלנות רפואיתחוות דעת על רופא להשתלת שיער
אנא השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר

הרופאים אחרו לאבחן מחלת קרו

בימ"ש השלום בירושלים קיבל ערעור שהגיש חייל לשעבר נגד קצין התגמולים בו טען כי מחלת הקרוהן בה לקה הוחמרה עקב שירותו ובמהלכו לנוכח רשלנות רפואית בטיפול בו. ביהמ"ש קבע כי הרופאים אחרו לאבחן את מחלת הקרוהן, ואי לכך קבע אכן מצבו של המערער הוחמר בשל שירותו הצבאי ובמהלכו.

המקרה

א' התגייס לצה"ל בחודש אוגוסט שנת 2001. בסוף שנת 2002 ותחילת שנת 2003 הופיעו אצלו לראשונה כאבי בטן אשר מלווים היו בדימומים רקטליים. אי לכך פנה א' אל רופא יחידתו הצבאית, אשר אבחן מצב של טחורים. בהמשך הופיעו אצל א' שלשולים שהינם דמיים, וכאביו הוחמרו. תחילה בחר שלא להתייחס למצב בעודו סובר כי יחלוף, אך משמצבו נמשך הופנה אל ביה"ח ברזילי, שבו נמצא בבדיקתו פיסורה (סדק בפי הטבעת), ולנוכח האבחנה החל בקבלת טיפול. הוא אף הופנה אל ביה"ח הדסה, שם נערך ניתוח לתיקון הפיסורה, אך למרות הכל א' המשיך וסבל מכאבים עזים בבטנו ומשלשולים. בחודש מרס שנת 2004 ערכו הרופאים בירור, ונערכו בדיקות גסטרוסקופיה וקולונסקופיה. בחודש אפריל שנת 2004 א' אובחן כלוקה במחלת הקרוהן במעי הדק ובמעי הגס.

א' הגיש בקשה להכיר בו ע"פ חוק התגמולים, שכן לשיטתו מצבו הוחמר עקב שירותו ובמהלכו. לטענתו היתה רשלנות רפואית באופן הטיפול בו, ורופאיו המטפלים לא התייחסו כראוי לתופעות מהן סבל, ולא ביררו כנדרש מרופאים סבירים את בעיות מערכת העיכול מהן סבל. עקב התנהלותם חל איחור ניכר המגיע לכשנה באבחונה של המחלה, מה שהביא להסתבכותה באופן קשה.

קצין התגמולים דחה את תביעתו.

הערעור

א' הגיש ערעור לבימ"ש השלום בירושלים נגד החלטתו של קצין התגמולים. א' בהסתמך על חוות דעת מומחה רפואי מטעמו חזר על טענותיו בנוגע לאיחור באבחנתו, לחוסר התייחסות של הרופאים לתופעות מהן סבלו ולתוצאותיו הקשות של האיחור, קרי הסתבכות המחלה, כאשר לטענתו, תסמיניה החלו כבר בסוף שנת 2002, תחילת שנת 2003, וטרם שירותו הצבאי לא סבל כלל מבעיות במערכת העיכול.

מנגד המשיב, קצין התגמולים הכחיש את המיוחס לו וקבע בהתבסס על חוות דעת מומחה רלוונטי מטעמו כי המקרה הנוכחי אינו דומה למקרים אחרים אשר בהם בעבר המליץ על הכרה בקשר הסיבתי בין השירות להחמרה. לטענתו, המקרים בהם הוכר קשר כזה היו מקרים בהם ברור היה כי המדובר הוא במחלת הקרוהן, אך הרופאים כשלו מלאבחנה, למרות סימנים גופניים מובהקים, וביניהם כאבים בבטן, חום, צואה דמית, שלשולים, ירידת משקל ואנמיה, ובמקרים אלו אף תוך כדי המחלה הופיעו סיבוכים, אשר דרשו התערבות ניתוחית. עם זאת במקרה הנוכחי התמונה הקלינית של המערער היתה הופעה של פיסורה, שהינה שכיחה יותר כמחלה בפני עצמה מאשר כתסמין של קרוהן. המשיב מוסיף כי המערער נותח בשל הפיסורה, ורופאיו  סברו כי בעיתו נפתרה. רק יותר מאוחר במרס שנת 1994 הוא החל לסבול משלשולים ומכאבי בטן עזים האופיינים למחלה, ואי לכך נשלח במועד זה לבדיקות גסטרו, אז אובחנה מחלת הקרוהן. המומחה הוסיף כי בכל מקרה גם אם המחלה מטופלת תרופתית אין בידי הרפואה כדי לשנות את מהלכה הטבעי. אין לכך קבע המומחה כי אין המדובר ברשלנות רפואית.

מה קבע ביהמ"ש?

ביהמ"ש קיבל את הערעור. ביהמ"ש קבע כי המחלוקת המרכזית בין הצדדים הינה אימתי החלו להופיע תסמינים של מחלת הקרוהן אצל המערער, האם כטענתו לפני מרס שנת 2004 או כטענת המשיב רק במועד זה, ולא מוקדם מכך.

ביהמ"ש קבע כי לנוכח התיעוד הרפואי המערער הלין על כאבי בטן רבים מאמצע שנת 2002 עד אמצע שנת 2003, ומדובר בתלונות בולטות וברורות, כך שלמעשה גם במועדים קודמים למרס 2004 הופיעו חלק מן התסמינים מהם ניתן היה להסיק על קיום מחלת הקרוהן. מנגד קבע ביהמ"ש כי רק בחודש מרס שנת 2004 השתנתה התמונה, וממועד זה ואילך המדובר היה  בתיעוד על כאבים חזקים, לחץ ודקירות, כאשר תלונות על כאבים כה חזקים ודם בצואה לא נרשמו קודם לכך. ביהמ"ש אף הוסיף כי לא בכל המקרים בהם מלין אדם על כאבים בבטנו יש לערוך בירור לצורך אבחון מחלת הקרוהן.

לנוכח מכלול השיקולים הנ"ל קבע ביהמ"ש כי יש לקבל את טענת המערער שמצבו הוחמר בשל התנהלות המשיב, שכן תלונות לגבי חלק מתסמיני מחלת הקרוהן, כאבים מסוימים בבטן ודם בצואה הופיעו כאמור לא רק במרס שנת 2004, אלא קודם לכן כבר בסוף שנת 2002 ובשנת 2003. ביהמ"ש קבע כי הגם כי לא שוכנע לחלוטין כי האיחור לאבחן את המחלה לנוכח התלונות הקודמות מגיע לכדי רשלנות רפואית עדיין ניתן לקבוע כי האיחור באבחנתו החמיר את מצבו.

נזקי ההחמרה הוערכו ע"י ביהמ"ש בשלושים וחמישה אחוזים.

אי לכך קיבל כאמור ביהמ"ש את הערעור.

ענ  (י- ם) 11/08